Хмарна безпека для українського бізнесу — міф чи реальність?

Підприємці все більше цікавляться хмарними технологіями, бо вони мають чимало переваг перед локальними ресурсами. Це економія коштів на обладнання, програмне забезпечення та персонал, зручність і надійність використання, а головне — безпека. Розглянемо докладніше, що таке хмари, кому варто звернути увагу на нові технологічні пропозиції і як їх вибрати.

За прогнозами дослідницької агенції Gartner популярність хмарних технологій протягом поточного року зросте на 27%. Наприклад, більшість споживачів послуг ПриватБанку могли чути, що банк перейшов у хмару, працює безпечно з Європи, і на реалізацію цього рішення знадобилося близько 1,5 місяці.

Зміст статті:

  1. Що таке хмарні технології.
  2. Переваги хмарних сервісів.
  3. Як вибрати хмарне рішення.
  4. Пропозиція від фахівців.

 

Що таке хмарні технології

Хмарні технології — це онлайн-сервіси, які надають необхідні для роботи вебресурсів програми та бази для зберігання даних з віддаленого сервера через інтернет. Яскравими прикладами хмарних сервісів, які знайомі майже всім є Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure та Google Cloud. Тобто кінцевий користувач може застосовувати їх просто відкривши свій персональний пристрій. При цьому йому немає потреби використовувати дорогу та високоресурсну техніку чи купувати програмне забезпечення.

Ось лише деякі переваги використання хмари:

  • доступ до власної інформації з будь-якого пристрою, з будь-якого куточка світу;
  • можливість працювати з фахівцями віддалено;
  • економія грошей та часу;
  • хмарні ресурси можуть надати більшу обчислювальну потужність ніж її можна досягнути на власному обладнанні без додаткових витрат;
  • використовувати хмарні сервіси можна разом з власними технологіями, створюючи гібридну ІТ-інфраструктуру — в цьому питанні немає обмежень;
  • хмарні сервіси дозволяють швидко реагувати на можливі додаткові навантаження через стрибкоподібний потік клієнтів, або DDos-атаки.

Але ми розуміємо, що у власників бізнесу залишається багато питань щодо надійності та зручності, типів  хмарних сховищ. Розглянемо їх далі.

Переваги хмарних сервісів

Питання безпеки

Більшість компаній досить скептично сприймають можливість переходу на хмарні сховища, бо їхнє керівництво вважає, що таким чином небезпека витоку конфіденційної інформації збільшується. Але якщо мати справу с провідними провайдерами, то ризик є мінімальним з таких причин, вони:

  • мають посилені системи захисту від загроз;
  • регулярно проводять моніторинг кібератак;
  • використовують антивірусні програми. 

Також хмарні сховища насамперед можуть надати фізичну безпеку. Бо коли фізичний сервер розташований в офісі, то завжди лишається ризик його крадіжки, вилучення або й раптового знищення разом з приміщенням, зважаючи на воєнний стан. 

Але загрозу для хмарних сховищ може становити неправильна конфігурація або невірні налаштування доступу, коли конфіденційні дані отримає людина, яка не має на це прав. Щоб уникнути вразливостей системи та запобігти витоку даних, треба правильно організувати розгортання хмарної структури.

Гнучкість

Хмара дозволяє зручно працювати з багатьма сервісами: соціальними мережами, платіжними системами, аналітичними сервісами тощо. Робота з багатьма додатками і їхніми оновленнями значно полегшується, бо стає автоматизованою. Також ви зможете легко зберігати різні бекапи не турбуючись, що може не вистачити ресурсу, як на локальному сервері. Ще ви будете з легкістю долати проблеми різкого збільшення навантаження під час сезонних продажів, коли кількість користувачів може непередбачувано збільшитися.

IT-інфраструктура як послуга

Майже кожні 3 роки технічне обладнання IT-інфраструктури застаріває. Також закінчується термін гарантійного обслуговування від виробника. Виникає постійна необхідність у ремонті, оновлені або заміні пристроїв. Але якщо бізнес покладається на хмарний сервіс, то може забути про ці проблеми. Нарощувати потужності та нові функції можна поступово за потреби. Тобто підприємцю не треба буде піклуватися про IT-інфраструктуру та додаткове технічне обладнання — щоб користуватися власними даними, вистачить початкових ресурсів, того ж веббраузера.

 

Простота використання

Частим побоюванням підприємців є складність переміщення бізнесу у хмару. Цей процес чомусь може здатися занадто тривалим.

Насправді все що вам знадобиться: вибрати послугу, правильно налаштувати програмне забезпечення та ролі користувачів, завантажити дані у хмару та насолоджуватися простотою доступності інформації на будь-яких пристроях. 

Значна економія

Провайдери хмарних сервісів мають найрізноманітніші пропозиції. Ви можете купити певний обсяг віртуальної скриньки на сервері або сплачувати послуги за використаний обсяг ресурсів по факту. Тобто власник оплачує тільки за ресурси, які фактично використані — якщо з’являється потреба у додатковому обсязі сховища, то він доплачує за нього. Це дуже зручно для стартапів, які не можуть одразу вкласти значні кошти на технічне забезпечення, бо закупівля власного обладнання та його обслуговування зазвичай обходиться значно дорожче, ніж хмара.

 

Як вибрати хмарне рішення

Хмарні сервіси бувають різних типів, в залежності від послуг:

  • хмарні застосунки;
  • віртуальні сервери;
  • хмарні сховища;
  • середовище для розробки.

Докладніше їх розглянемо нижче. Але зауважимо, що також хмари можна поділити за типами архітектурних рішень:

  • приватні хмари — послуги сховища надаються одному клієнту, його сервер ізольований і на фізичному і на програмному рівні (цей варіант ідеально підійде для великих корпорацій);
  • публічні — один сервер розподіляється на кількох замовників (такий варіант найбільше підходить для стартапів з маленькою базою клієнтів);
  • гібридні — при такому способі, клієнти можуть зберігати більш конфіденційні дані на приватних хмарах, а решту — на публічних (це оптимальний варіант, який підходить для більшості підприємств).

Хмарні сховища

Хмарні сховища дозволяють читати, редагувати та зберігати текстові, фото-, відеофайли у різних форматах без прив’язки до операційної системи чи програмного забезпечення. Це дуже зручно, бо дозволяє працювати з файлами з будь-яких пристроїв. Прикладами таких сервісів є Google диск, що дозволяє захищати інформацію двофакторною автентифікацією та надавати різні рівні доступу запрошеним учасникам. Саме запрошення надається дуже швидко і просто — через посилання.

Хмарні застосунки

Хмарні застосунки — це готове програмне забезпечення, яке працює на серверах хмарних провайдерів та відкривається або у браузерах, або в мобільних додатках. Воно не має прив’язки до вашого персонального пристрою, тож ви можете налаштувати доступ до нього для ваших робітників чи кінцевих користувачів. Такі сервіси дозволяють, наприклад, робити обчислювальні операції або керувати віддаленою командою. Прикладами таких платформ є Asana, Slaсk, CRM-системи з інтеграцією з 1С тощо.

 

Віртуальні сервери

Віртуальний сервер — це потужна система, де одночасно може розташовуватися як дисковий простір, так і обчислювальні ресурси. Останні при необхідності можна збільшити за лічені хвилини. Прикладом віртуального сервера може бути надання послуг хостингу для вашого сайту із додатковими послугами підключення готових конструкторів, сертифікатів, антивірусних програм, поштових сервісів тощо. Також розробники часто використовують сервери GitLab та GitHub для сумісної роботи.

Середовище для розробки

Середовища для розробки — це комплексні програмні рішення для розробки програмного забезпечення. Вони створені для того, щоб максимально підвищити ефективність роботи програмістів, зменшити можливість помилок тощо. Такі середовища можуть містити функції модифікування, компіляції, налагодження, тестування та розгортання програмного забезпечення. На відміну від локальних середовищ, хмарні сервіси дозволяють працювати разом з віддаленою командою, сумісно правити код при наданні доступу тощо. 

 

Якщо вам потрібне хмарне рішення

Ми надали оглядову інформацію про те, що таке хмара та яких типів бувають хмарні сервіси. Хочемо звернути увагу на те, що перехід у хмару надає величезні можливості для розвитку бізнесу, але за безпеку IT-інфраструктури несе відповідальність не тільки постачальник послуг, а й сам замовник. Тож вам як замовнику потрібно максимально уважно підійти до цього питання, пильно перевіряти умови при укладанні договорів, ознайомитися з можливостями нових технологій, відстежувати новітні пропозиції, знайти фахівців, які правильно налаштують хмару тощо.

Близько 58% підприємців стикаються з проблемами витоку інформації через невірне налаштування хмарних сховищ! 

Якщо ви прийняли рішення, що вам потрібно під’єднатися до хмарного сервісу, але хотіли б уникнути помилок, радимо звернутися до фахівців. Вони допоможуть розібратися з такими питаннями, як:

  • які сервіси краще обрати, щоб це було дійсно надійно;
  • як розрахувати вартість послуг переходу на хмару: які сервіси купувати в першу чергу, на чому можна заощадити;
  • як зробити перехід на хмару технічно правильно, щоб уникнути вразливостей;
  • як скласти технічне завдання для постачальника чи розробників, що підключатимуть сервіс;
  • як правильно укласти договір із постачальником послуг тощо.

Ми, фахівці компанії The Kernel, працюємо над цими запитами майже 30 років і добре знаємо ціну довіри та репутації. Ми знайдемо оптимальне рішення для вашого бізнесу в найкоротший термін.